alphasec academy

setspn.exe -Q MSSQLSvc/* błyskawicznie wyciągnie wszystkie usługi MSSQL z AD

Dodatkowe informacje

setspn.exe to windowsowe narzędzie, dzięki któremu możemy dokonywać różnych operacji na rejestracjach SPN w domenie - dodawanie, usuwanie, przeglądanie. SPN to Service Principal Name, cytując wprost informacje od Microsoftu:
A service principal name (SPN) is a unique identifier of a service instance. 
Dzięki opcji -Q możemy odnaleźć interesujące nas, zarejestrowane usługi na różnych hostach. Np, żeby wylistować wszystkie usługi na wszystkich hostach (myślę, że to dobry pomysł na jedno z pierwszych poleceń na przejętej maszynie w AD podczas red teamingu), wystarczy na komputerze w domenie uruchomić:
    setspn -Q */*
Oczywiście warto to od razu przekierować do pliku - w zależności od wielkości domeny wyników może być naprawdę sporo. I to zaledwie w kilka sekund.
Pierwszy znak * oznacza znajdź wszystkie usługi, drugi znak * mówi, że wyszukiwanie dotyczy każdego hosta. Jeśli byśmy więc chcieli znaleźć konkretną usługę, w naszym wypadku Microsoft SQL Server, który rejestruje się jako MSSQLSvc, użyjemy:
    setspn -Q MSSQLSvc/*

Powershell way

Wykorzystując akceleratory typów w Powershellu, możemy to wygodnie zrobić bez użycia setspn.exe:
$s = [ADSISearcher]([ADSI]"")
$s.filter = "(servicePrincipalName=MSSQLSvc/*)"
$s.FindAll()

Przydatne linki


Subskrybuj

Jeśli chcesz otrzymywać nowe, mięsiste protipy na maila, a także zostać czasem powiadomiony o wartościowych wydarzeniach - dołącz do subskrybentów.