alphasec academy

gp HKLM:\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run - pokaż co jest uruchamiane po zalogowaniu

Dodatkowe informacje

gp to alias na Get-ItemProperty. Wykorzystując ten cmdlet wraz z providerem Registry umożliwiającym dostęp do rejestru poprzez HKLM: (HKEY_LOCAL_MACHINE) i HKCU: (HKEY_CURRENT_USER) możemy szybko wyświetlić zawartość posczególnych elementów w kluczach rejestru.
W HKLM:\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run zawarte są programy, które zostaną uruchomione po zalogowaniu dowolnego użytkownika w systemie (stąd tylko Administrator może gałąź HKLM modyfikować), natomiast w HKCU:\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run są wpisy danego użytkownika.
To oczywiście nie jedyne miejsca, w których złośliwe oprogramowanie może się schować, natomiast warto od czasu do czasu te klucze przeglądać. Dodatkowo, dla programów 32-bitowych uruchamianych na systemach 64-bitowych istnieje specjalna gałąź: HKLM:\SOFTWARE\WOW6432Node, o której również nie należy zapominać. Szybkie trzy linijki, które pokażą typowe miejsca autostartujących aplikacji, to:
    gp HKCU:\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run
    gp HKLM:\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run
    gp HKLM:\SOFTWARE\WOW6432Node\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run
  
Jednak to oczywiście tylko wierzchołek góry lodowej, warto uruchomić od czasu autoruns z pakietu Sysinternals od Microsoftu, by zobaczyć więcej, głębiej.

Przydatne linki


Subskrybuj

Jeśli chcesz otrzymywać nowe, mięsiste protipy na maila, a także zostać czasem powiadomiony o wartościowych wydarzeniach - dołącz do subskrybentów.